Dacă eşti absolvent de liceu cu sau fără diplomă de bacalaureat sau doreşti reconversie profesională, , înscrie-te în perioada mai-septembrie 2024, la Şcoala Postliceală ,,Prof. Dr. P. Brânzei” Iaşi, acreditată prin Ordin de Ministru Nr. 5655 din data de 14.10.2009, calificarea: Asistent Medical Generalist.
În urma examenului de licență vei obține:
- Certificat de Calificare Profesională Nivel 5, corespunzător Cadrului Naţional al Calificărilor, domeniul Sănătate şi Asistenţă Pedagogică,
- Calificarea: Asistent Medical Generalist,
- Studii acreditate şi recunoscute în străinătate.
CONŢINUTUL DOSARULUI DE ÎNSCRIERE
- Fișă tip de înscriere;
- Diploma de bacalaureat, Certificat absolvire liceu sau Adeverință de absolvire (promoția 2024), original și copie (copia va fi certificată „Conform cu originalul” de către secretariat);
- Foaia matricolă pentru clasele IX-XII/XIII, original și copie;
- Copie carte de identitate;
- Copie certificat de naștere;
- Copie certificat de căsătorie – în cazul schimbării numelui;
- Adeverință medicală eliberată de către medicul de familie al candidatului, din care să rezulte că este ”clinic sănătos” și ”apt pentru a urma cursurile școlii postliceale sanitare”;
- 2 fotografii tip CI;
PROGRAM DE CURSURI
Cursurile sunt organizate la forma de învăţământ-zi-în program după-amiază, între orele 15-20.45 iar stagiile clinice efectuate în spitalele din oraş şi în străinătate.
Nu există taxă de înscriere dar se achita 15 % din taxa anuală la depunerea dosarului. Taxa anuală de școlarizare este împărţită în 5 tranşe. Primele 10 locuri cu reducere.
Vă stăm la dispoziţie de Luni până Vineri între 09-17 la secretariatul Şcolii din Str. Romană Nr. 30, în incinta Şcolii Gimnaziale ,,Ion Neculce” Iaşi .
Pentru mai multe detalii, vă rugăm să ne contactaţi telefonic la numerele:
0758/ 233923 program 9-20.
0232/ 233923 program 9-17.