ASISTENT MEDICAL GENERALIST
Cursurile pentru calificarea Asistent Medical Generalist se derulează pe o perioadă de 3 ani/zi și cuprind:
1. Instruirea clinică – se desfășoară în spitalele din municipiul Iaşi(Spitalul Clinic Judetean de Urgente „Sf. Spiridon”, Institutul de Psihiatrie ,,Socola”, etc.), pe baza contractelor încheiate cu acestea la începutul fiecărui an şcolar de către conducerea şcolii dar şi în străinătate.
În spitale elevii sunt repartizaţi pe secţii şi sunt îndrumaţi de instructorii de practică ai şcolii, sub supravegherea şi îndrumarea asistentelor/asistenţilor şefi din fiecare secţie.
2. Instruirea teoretică și laboratoare – se desfăşoară în unitatea din Strada Romană nr. 30 Iaşi care dispune de_ săli de curs, 2 săli de demonstraţii dotate cu aparatura necesară, un laborator, o bibliotecă dotată cu cărţi de specialitate şi un cabinet de informatică.
Responsabilitatea fundamentală a Asistentului / Asistentei Medical Generalist este aceea de a:
-
- promova sănătatea
- preveni boala
- reinstaura sănătatea
- alina suferința
Asistentul Medical Generalist poate fi angajat în:
-
-
- Spitale
- Policlinici
- Dispensare locale
- Cabinete medicale particulare
- Cabinete medicale din cadrul instituțiilor de învățământ, unități de producție.
- Centre de Îngrijire bătrâni.
-
Începând cu anul școlar 2018-2019 conform OMEN nr. 3499 din 29.03.2018, Anexa 2, se parcurg 39 de module de pregătire pentru calificarea asistent medical generalist, nivel 5.
În perioada 2019-2020, anii terminali au funcționat conform curriculumului aprobat prin OMECTS nr.2713 din 29.11.2007, parcurgându-se 56 de module de pregătire pentru calificarea asistent medical generalist.